انواع طراحی نقشه برق و مکانیک. (صنعتی ، مسکونی و …)

یکی از مهم ترین و اصولی ترین طراحی نقشه ها مربوط به طراحی نقشه برق و مکانیک می باشد که باید توسط یک مهندس بسیار با تجربه انجام بگیرد.

بعد از تایید نهایی نقشه کشی ساختمان، طراحی نقشه برق و مکانیک انجام میگیرد. طراحی نقشه برق و مکانیک با تمامی نقشه های معماری متفاوت است و اگر نقشه معماری تایید نشود و نقشه مجددا تغییر یابد مالک باید هزینه اضافی را پرداخت کند.

در واقع طراحی نقشه برق و مکانیک نوعی طراحی فنی ساختمان است که جهت تامین سیم کشی و در نهایت روشنایی ساختمان استفاده می شود. در این نقشه تمامی ارتباط ها بین کلید و پریز، تجهیزات برقی، سیم کشی برق تاسیسات و توضیحات فنی و چگونگی نصب آن مشخص شده است.

طراحی نقشه مکانیک به چه منظور انجام میگیرد؟

از طراحی نقشه مکانیک جهت تامین سیستم گرمایش و سرمایش بر اساس صرفه جویی در انرژی استفاده می شود. از دیگر عواملی که به نقشه مکانیک مربوط می شود تهویه و کوران هوا می باشد.

طراحی نقشه برق و مکانیک شامل چه مواردی می باشد؟

 • تعیین محل پریز برق و تلفن و تمامی کلید و پریزها
 • تعیین سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان
 • تعیین محل لوله های گاز
 • تعیین لوله های گاز
 • تعیین عوامل روشنایی ساختمان و نحوه برق کشی جهت روشنایی
 • دیاگرام قائم سیستم آبرسانی و طراحی نقشه مربوط به آن
 • دیاگرام قائم سیستم گرمایشی و سرمایشی مانند شوفاژ و شومینه، پکیج و کندانسور و طراحی نقشه مربوط به آن
 • دیاگرام قائم سیستم دفع فاضلاب و طراحی نقشه مربوط به آن

در آخر نقشه های اجرایی مربوط به سیستم برق و مکانیک ساختمان بررسی می شود و محاسبات مربوط به سیستم گرمایشی و سرمایشی مرکزی در ساختمان انجام میگیرد.

یکی از مهم ترین وسیله ها در برق کشی ساختمان کلید و پریز برق ساختمان می باشد. برق کشی کلید و پریز باید حتما توسط افرادی انجام بگیرد که بسیار ماهر و حرفه ای می باشند زیرا هرگونه بی توجهی در امر برق کشی ساختمان ممکن است حوادثی مانند برق گرفتگی و … را به دنبال داشته باشد. توجه داشته باشید که در هنگام سیم کشی و قرار دادن کلید های پریز و برق در محل خود تمامی نکات استاندارد را رعایت کنید.

طراحی نقشه برق و مکانیک
طراحی نقشه برق و مکانیک

مهم ترین نکات مربوط به نقشه برق کشی ساختمان

از مهم ترین قسمت های طراحی نقشه برق و مکانیک، نقشه برق کشی ساختمان می باشد که در آن باید تمامی قوانین و اصول ها رعایت شود. اگر برق کشی ساختمان طبق قوانین استاندارد انجام نگیرد ممکن است عوارض جبران ناپذیر مالی و جانی را به دنبال داشته باشد. فردی که برق کشی ساختمان را به طور حرفه ای انجام می دهد محل قرار گیری پریزهای برق را می داند و نصب آن را انجام می دهد.

بعضی از قوانین بسیار مهم در طراحی نقشه برق و مکانیک عبارتند از:

 1. باید در هنگام طراحی نقشه برق و مکانیک حتما ظرفیت استاندارد فیوزها رعایت شود: محل قرارگیری فیوزها در ساختمان متفاوت می باشد و در محل های مختلفی نصب می شوند، هنگامی که برق کاری ساختمان انجام می گیرد باید بسیار توجه داشت که فیوز با ظرفیت استاندارد انتخاب شود.
 2. در طراحی نقشه برق و مکانیک به مکان قرارگیری وسیله های برقی بسیار توجه داشته باشید: فردی که متخصص باشد به خوبی می داند که هر یک از وسیله های برقی در چه محلی قرار می گیرند و در ذهن خود سیم کشی را انجام می دهد تا به نتیجه درست برسد. برای مثال او آشپزخانه را تصور می کند و محل قرارگیری هود، یخچال، ظرفشویی و لباسشویی و … را تعیین می کند و این امر در نهایت کار را برای صاحب خانه بسیار راحت میکند. تعداد پریز برق ساختمان باید به گونه ای باشد که به سیم رابط نیازی نباشد.

حفظ فاصله سیم کشی در طراحی نقشه برق و مکانیک

افراد حرفه ای به خوبی می دانند که باید چه فاصله ای را بین سیم ها در هنگام سیم کشی رعایت کرد. فاصله پریز تا کف زمین باید ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر باشد و فاصله ای که باید بین آویزهای لامپ تا سقف وجود داشته باشد ۳۰ الی ۵۰ سانتی متر می باشد.

طراحی نقشه برق و مکانیک شامل چه مواردی می باشد؟
طراحی نقشه برق و مکانیک شامل چه مواردی می باشد؟

استاندارد سطح مقطع ها را در طراحی نقشه برق و مکانیک باید رعایت کنید

در هنگام طراحی نقشه برق و مکانیک باید حتما سطح مقطع سیم ها در سیم کشی رعایت شود. برای مثال باید برای سطح مقطع سیم جهت روشنایی ۵/۱ میلی متر، سیم های اصلی برق ۴ میلی متر، سیم های پریز و سیم های کولر آبی ۵/۲ میلی متر و سیم کولر آبی باید ۴ میلی متر را در نظر گرفت.

انشعاب های مناسب و انتخاب آن

هنگامی که برق کشی ساختمان انجام می گیرد باید انشعاب کنتور دارای ظرفیت لازم باشد. زیرا این امر باعث می شود در صورتی که بار الکتریکی افزایش یافت ولتاژ برق در خانه افت نکند و وسیله های حفاظتی قطع نشوند. در صورتی که یکی از انشعابات داخلی آسیب ببیند برق کل ساختمان قطع نشود. اگر انشعابات دارای تعداد بالا باشند ضریب اطمینان نیز به نسبت آن افزایش می یابد.

نقشه پریز برق ساختمان و نکات مربوط به آن

از مهم ترین بخش ها نقشه پریز برق ساختمان می باشد. در این نقشه محل قرارگیری لامپ ها، پریزها و کلیدها در مکان مناسب تعیین شده است. این نقشه باید کاملا با رعایت اصول طراحی شود. جعبه تقسیم نمای زیبای ساختمان را از بین می برد، بنابر این باید آن را به گونه ای قرار داد که بر روی نمای ساختمان تاثیری نداشته باشد و زیبایی آن را حفظ کنید. در حالت کلی بهتر است که از جعبه تقسیم استفاده نکنید و در صورتی که به استفاده از آن نیاز داشته باشید باید آن را  در فاصله ۳۰ الی ۵۰ متری از سقف قرار دهید.

مهمترین اصول طراحی سازه

یکی از شاخه های علوم مهندسی طراحی سازه یا ساختار می باشد. علم طراحی مهندسی این توانایی را دارد که یک سازه با ساختار مقاوم و محکم همراه با قابلیت های مهندسی بسیار زیبا را طراحی و اجرا کند. باید تمامی مراحلی را که سازه طراحی می شود بسیار دقیق و درست بررسی و ارزیابی کرد. ساخت یک سازه باید به گونه ای باشد که تحمل بارهای اضافی را داشته باشد و در برابر هرگونه آسیب بسیار مقاوم باشد و نکته ی بسیار مهم و حائز اهمیت این است که آنها باید در یک دوره بسیار طولانی پایدار بمانند.

هدف از طراحی سازه ساختارهایی محکم است که پایداری خود را بعد از گذشت قرن ها نیز حفظ کند. برای مثال بسیاری از آثار باستانی با گذشت ها قرن ها هم چنان ثابت مانده اند، این نشان از طراحی درست یک سازه می باشد.

توجه داشته باشید که کوچکترین بی دقتی و انحراف در اصول استاندارد باعث می شود در طراحی سازه مشکل ایجاد شود و نتوان ساختمان های امنی را در برابر ضربه ساخت و همین امر می تواند پیامدهای بسیار جدی را به دنبال داشته باشد.

طراحی سازه و مراحل آن

طراحی سازه شامل ۳ مرحله می باشد که عبارتند از:

 • برنامه ریزی: هنگامی که یک سازه طراحی می شود مهم ترین و اصلی ترین مرحله برنامه ریزی می باشد، در این مرحله وسیله های مورد نیاز، عواملی که ممکن است بر طراحی سازه تاثیر بسیاری داشته باشند را بررسی می کنند و با برنامه ریزی ابعاد سازه، طرح ابتدایی و نهایی سازه را به دست می آورند. البته این مرحله تماما با مشورت و راهکارهای پیشنهادی مهندسان انجام می شود. بسیار مهم است که در هنگام طراحی سازه به مسائلی مانند زیبایی شناسی و تناسب بین طرح سازه و فرهنگ جامعه، بودجه، مجوزهای قانونی و محیط زیست توجه ویژه ای داشته باشید.

سعی کنید هر مسئله ای که ممکن است برای طرح شما مشکل ایجاد می کند را بررسی کنید و برای آن راه حل های مناسب و کاربردی تعیین کنید.

طراحی سازه
طراحی سازه
 • دومین مرحله طراحی سازه برنامه ریزی دقیق و ارائه طرح اصلی می باشد. در این مرحله کار طراحی سازه معمولا از طریق نقشه کشی فیزیکی و کار با نرم افزارهای رایانه ای دنبال می شود.
 • در سومین مرحله از ساخت سازه کار ساخت و ساز آغاز می شود. هر آنچه برای شروع کار نیاز باشد را فراهم می کنند که عبارتند از: تجهیزات، ماشین آلات، نیروی کار و مواد اولیه.

در این قسمت مهندس سازه بر همه مراحل نظارت دارد، در اینجا تیم نظارت بر مشکلات و بررسی چالش ها و پیشنهاد راهکار ها را برعهده دارند.

بعضی از سازه بسیار سخت و پیچیده می باشند و باید حتما توسط یک تیم ناظر حرفه ای بررسی شود. مهم ترین نکته در طراحی سازه تخصص و مهارت می باشد. هنگام ساخت سازه باید تمامی استانداردهای ساخت و ساز و مسائل مربوط به زیست محیطی را رعایت کرد. با استفاده از فرمول های مهندسی می توان میزان فشاری که بر ستون ها و ساختمان وارد می شود را محاسبه می کنند. به علت اینکه در هنگام ساخت سازه باید از نرم افزار های مهندسی استفاده کرد بسیار مهم است که یک متخصص نرم افزار و برنامه های رایانه ای نیز در پروژه حضور داشته باشد. در هنگام طراحی سازه می توان از مواد اولیه فلزی و غیر فلزی استفاده کرد، لازم به ذکر است که به علت محاسبات ریاضی که انجام میگیرد توجه به جنس ماده و خاصیت فیزیکی و مکانیکی ماده بسیار مهم است.

بعضی بناها ممکن است طرحی غیرمتعارف و مدرن داشته باشد در این صورت باید در محاسبات بسیار دقیق بود و باید مواد ساختمانی دارای کیفیت و استحکام بالا باشند زیرا پایه های اصلی باید تحمل وزن سازه را داشته باشند و این امر در طراحی سازه یک عامل بسیار مهم می باشد.

چه عواملی در طراحی سازه نقش مهم و حیاتی را دارند؟
چه عواملی در طراحی سازه نقش مهم و حیاتی را دارند؟

یکی دیگر از ارکان مهم طراحی سازه محل قرارگیری ستون ها در زاویه های مختلف و اندازه و ابعاد آنها می باشد.

چه عواملی در طراحی سازه نقش مهم و حیاتی را دارند؟

در طراحی سازه بعضی از عوامل بسیار نقش مهم و حیاتی را ایفا می کنند که عبارتند از:

 • نحوه پیاده سازی نقشه
 • تخمین قیمت طراحی سازه
 • نوع سازه
 • رعایت تمامی اصول ها و استانداردها
 • دریافت مجوز جهت ساخت و ساز
 • محاسبه هزینه های کارگران و پیمانکاران در پروژه

نکاتی که در مورد سازه های ساختمانی مهم هستند

برای این که سازه ساختمانی به خوبی و با کیفیت بالایی ساخته شوند باید تمامی نکات لازم را در مورد طراحی سازه رعایت کرد. برای مثال در هنگام طراحی سازه هایی که بتنی هستند بعضی از عوامل مانند محاسبه ضرایب ترک خوردگی، رسم انواع دیوار برشی، تنظیمات مورد نیاز در طراحی سازه بتنی و اجرای آن و در آخر حتما تمامی موارد مورد نیاز برای برش دیوار را کنترل کنید.

عوامل دیگری که در طراحی سازه های ساختمانی بسیار مهم می باشند عبارتند از:

 • محاسبه متراژ زمین
 • تعیین نوع فوندانسیون ساختمانی
 • محاسبه متراژ زمین
 • تعیین نوع سازه
 • تعیین محل اجرای پروژه
 • تعیین تعداد طبقات سازه ساختمانی
 • محاسبه حقوق دریافتی کارکنان
 • اجرای آیین نامه ها و رعایت استانداردها
 • روش های اجرایی
 • طراحی تمامی سازه هایی که با لوله کشی آب و فاضلاب و موتورخانه و پکیج ارتباط دارند.

به یاد داشته باشید که تمامی این نکات در طراحی سازه نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و اگر در هر کدام از آنها کوتاه کنید و جدیت لازم را نداشته باشید ممکن است خسارت های جبران ناپذیری را به پروژه شما وارد کند.

با رعایت اصول طراحی آمفی تئاتر، به تسریع در پیشبرد اهداف خود کمک کنید

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، سطح توقع مردم از ساخت انواع بناهای فرهنگی مانند سالن‌های آمفی تئاتر، فرهنگسراها، سالن‌های سینما و … افزایش پیدا کرده است. از آنجا که ساخت این مجموعه‌ها هم زمان‌بر و هم پرهزینه می‌باشد، امکان تغییر بنا به طور سالانه وجود ندارد . بنابراین می‌بایست این نوع از بناها را به گونه‌ای طراحی کرد که حداقل چندین سال قابل استفاده باشد و طراحی آن در مدت زمان کم قدیمی نشود. بنابراین، طراحی سالن‌های فرهنگی مانند طراحی آمفی تئاتر به صورت حرفه‌ای و جامع بسیار حائز اهمیت می‌باشد. همان‌طور که می‌دانیم یک سالن آمفی تئاتر از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که در این مقاله به بررسی نحوه طراحی آمفی تئاتر می‌پردازیم.

طراحی آمفی تئاتر
طراحی آمفی تئاتر

طراحی آمفی تئاتر به تفکیک بخش‌های مختلف

ورودی: فضای ورودی سالن بایستی به گونه‌ای طراحی شود که افراد به صورت خطی با فضای حدود دو متر به ازای هر ۴ نفر و یا یک متر مربع به ازای هر ۶ نفر، پشت سر هم قرار بگیرند تا امکان تجمع پشت درب ورودی وجود نداشته باشد.
سالن انتظار: پس از گذشت از ورودی سالن به سالن انتظار می‌رسیم. فضای لازم برای این بخش نیز به ازای هر شش نفر یک متر مربع می‎باشد که برای ایجاد فضای باز  و آزاد و استاندارد سازی سالن انتظار این عدد را ضربدر ۳ می‌کنند.

عموما  در کنار سالن انتظار، کافی شاپ  و سرویس بهداشتی نیز وجود دارد که فضای محاسبه شده برای این قسمت با احتساب میزهای چهار نفره، به ازای هر میز ۷۶/۵ متر می‌باشد و فضای آشپزخانه کافی شاپ در حدود ۱۵ متر محاسبه می‌شود. سرویس بهداشتی باید در مکانی تعبیه شود که دور از چشم عموم باشد و فضای مناسب برای آن حدود ۳۰ متر است.

طراحی آمفی تئاتر
طراحی آمفی تئاتر

بعد از سالن انتظار نوبت به طراحی آمفی تئاتر می‌رسد. در طراحی آمفی تئاتر میزان ظرفیت  فضای سالن به عوامل مختلفی همچون: شکل و اندازه سن مورد انتخاب، وجود سیستم‌های صوتی تصویری، خط دید و … بستگی دارد. عموما در طراحی آمفی تئاتر، به ازای هر ردیف ۱۶ صندلی لازم است. علاوه بر این به ازای هر تماشاچی به صورت نشسته ۵/۰ متر فضا را در نظر می‌گیرند.

طراحی فضاهای خدماتی پشت صحنه در هنگام طراحی آمفی تئاتر

این فضا شامل اتاق لباس، اتاق گریم، اتاق نور و صدا، اتاق کارگردان، اتاق گروه موسیقی و فضای استراحت می‌باشد. در اتاق لباس نکته حائز اهمیت حفظ حریم خصوصی مخصوصا برای بانوان است.  استاندارد مساحت لازم برای هر نفر ۵ متر مربع می‌باشد. عموما در هر اتاق لباس، یک انبار لباس به ابعاد ۵و۷ متر مربع نیز وجود دارد. اتاق گریم را نزدیک به فضای سن با طراحی نور کافی می‌سازند. وجود سرویس بهداشتی یکی دیگر از ارکان اتاق گریم می‌باشد. فضای مناسب برای این اتاق ۹ متر مربع است. اتاق نور و صدا نیز باید به گونه‌ای طراحی شود که به فضای سن دید مستقیم داشته باشند. کمترین فضای لازم برای این کار ، برای نورپرداز حدود ۶ متر مربع و برای صدابردار حدود ۵ متر مربع است. در این فضا به یک انباری که بتوان تجهیزات مربوط به نورپردازی و صدابرداری را در آن نگه‌داری کرد به وسعت ۱۲ متر نیاز است.

طراحی آمفی تئاتر
طراحی آمفی تئاتر

اتاق کارگردان نیز مانند اتاق گریم می‌بایست به صحنه نزدیک باشد تا در صورت نیاز کارگردان بتواند با عوامل تئاتر مخفیانه ارتباط برقرار کند. استاندارد این فضا اتاقی به ابعاد ۹ متر مربع می‌باشد. در اتاق گروه موسیقی فضایی در حدود ۱۶ متر مربع به همراه یک انباری ۴ متری  در مکانی که میزان سر و صدا در آنجا کم بوده و این بخش مزاحمتی برای سایرین نداشته باشد برای این کار مناسب است.  همچنین تیم اجرا پس از تمرین‌های مکرر خود به فضایی برای ایجاد تمرکز و استراحت با مساحتی در حدود به ازای هر نفر ۵/۲ متر نیاز دارد.

طراحی فضای بخش اداری در هنگام طراحی آمفی تئاتر

در طراحی آمفی تئاتر بخش اداری سالن شامل: اتاق ریاست، بخش حسابداری و انفورماتیک، اتاق آرشیو می‌باشد که در ادامه به اختصار به  بررسی هر یک می‌پردازیم. اتاق ریاست عموما با اتاق جلسات در یک مکان ادغام می‌شوند که می‌بایست در بهترین نقطه از فضای مجموعه آمفی تئاتر احداث شود. مساحت مناسب برای این اتاق ۳۵ متر می‌باشد. بخش حسابداری شامل اتاق حسابداری، اتاق بایگانی و واحد کامپیوتر  به ترتیب با ابعاد ،۵،۱۶ و ۱۶ متری می‌باشد. استاندارد اتاق آرشیو نیز شامل بخش های آرشیو، اتاق مسئول آرشیو و مرکز اسناد سالن آمفی تئاتر با ابعاد ۲۰،۹،۱۶ متر می‌باشد

طراحی آمفی تئاتر
طراحی آمفی تئاتر

 طراحی بخش خدمات و تاسیسات در هنگام طراحی آمفی تئاتر

این بخش شامل موتورخانه، انبار مرکزی و پارکینگ می‎باشد . در طراحی آمفی تئاتر، موتورخانه بایستی در جایی تعبیه شود که قادر به سرویس‎دهی به تمام بخش‌ها باشد و فضایی در حدود ۵۰ متر برای این کار مناسب است.  برای انبار مرکزی فضایی در حدود ۲۵ متر کفایت می‌کند.  مساحت مورد نیاز برای پارکینگ نیز به ازای هر خودرو حدود ۱۸ متر مربع است. لازم به ذکر است که در طراحی آمفی تئاتر، می‌بایست همه‌ی اتفاقات مانند حضور همزمان تعداد زیادی از میهمانان و رفت و آمد در مواقع اضطراری، قابلیت استفاده از امکانات سالن برای افراد معلول، نابینا، سالخورده و کم توان و.. را پیش بینی کرد. از جمله نکات مهم در طراحی داخلی آمفی تئاتر، رعایت استانداردهای صندلی آمفی تئاتر  مانند نحوه چیدمان صندلی و فاصله آنها از یکدیگر و…. است.

محاسبه ارتفاع سقف بتنی

ارتفاع سقف در انواع مختلف ساختمان از نکاتی است که هم به لحاظ فنی و هم از نظر زیبایی مورد اهمیت است.

ضوابط شهرداری ارتفاع ۲۸۰ سانتی‌متر را برای سقف استاندارد می‌داند. با توجه به ارتفاع استاندارد، سقف‌های با ارتفاع بیش از ۲۸۰ سانتی‌متر را اصطلاحا سقف بلند و کمتر از ۲۸۰ سانتی‌متر را سقف کوتاه در نظر می‌گیرند. ارتفاع سقف از نظر ساکنان ساختمان و همچنین کارشناسان معماری بسیار حائز اهمیت است. موارد کلی که ارتفاع سقف در آن اثرگذار است به شرح زیر است.

ارتفاع سقف و تأثیر آن در نمای داخلی
ارتفاع سقف و تأثیر آن در نمای داخلی
 • ارتفاع سقف در مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش موثر است. برای خانه‌های با سقف بلند انرژی بیشتری جهت این امور لازم است.
 • ارتفاع سقف در بزرگنمایی ساختمان موثر است. سقف‌های بلند خانه‌ها را بزرگتر و سقف‌های کوتاه کوچکتر از اندازه واقعی آن نشان می‌دهند.
 • گردش هوا در خانه‌های با سقف بلند راحت‌تر صورت می‌پذیرد.
 • هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان‌های با سقف بلند نسبت به ساختمان‌هایی که سقف آن‌ها کوتاه است، بیشتر می‌باشد.
سقف تیرچه بلوک
سقف تیرچه بلوک

انواع سقف

سقف‌ها با توجه به جزئیات طراحی، نحوه اجرا و مصالح مورد استفاده به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. از جمله آن‌ها می‌توان به سقف‌های طاق ضربی، دال بتنی، عرشه فولادی، کامپوزیت، کاذب، پیش تنیده و سقف تیرچه بلوک اشاره کرد. که در بین آن‌ها سقف‌های تیرچه بلوک در پروژه‌های کوچک و متوسط کاربرد بیشتری دارد. رعایت ضوابط شهرداری در طراحی و اجرای انواع سقف‌ها الزامی است. در ادامه جزئیات این نوع سقف را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مصالح مورد استفاده در سقف‌های تیرچه بلوک شامل؛ بتن پوششی درجا، میلگرد حرارتی و تیرچه و بلوک می‌شود. بلوک‌ها می‌توانند از جنس سیمانی، سفالی و یا یونولیت باشند. تیرچه نیز متشکل از آرماتورهای بافته شده است که در لایه‌ای از جنس بتن قرار گرفته‌اند. بتن‌ریزی نیز به صورت یکپارچه بر سطح فوقانی اجزاء دیگر اجرا می‌شود.

ضوابط شهرداری توصیه‌‌هایی را در رابطه با سبک سازی وزن ساختمان مطرح نموده است. از این رو استفاده از سقف‌های تیرچه بلوک راهکاری مناسب برای کاهش وزن ساختمان است.

رعایت نکات فنی در اجرای سقف‌های تیرچه بلوک از اهمیت بالایی برخوردار است. در همین راستا مسئولان شهری الزاماتی را در قالب ضوابط شهرداری برای ساخت سقف‌های تیرچه بلوک ابلاغ نموده‌اند. که به صورت موردی به آن اشاره می‌شود.

 • محل قرارگیری تیرچه‌ها: به عنوان مثال فاصله محور به محور آن‌ها نباید از ۷۰ سانتی‌متر بیشتر باشد.
 • جنس بلوک‌ها: چنانچه بلوک از جنس یونولیت باشد، باید در مقابل آتش عملکرد مناسبی داشته و کند سوز باشد.

ملاک محاسبه ارتفاع سقف، در سقف‌های تیرچه بلوک

از مواردی که در ضوابط شهرداری به آن اشاره شده است، رعایت استاندارد در رابطه با ارتفاع سقف است. نکته مهم در محاسبه ارتفاع سقف‌های تیرچه بلوک اندازه گیری از محل مناسب آن است. به عبارت دیگر ملاک ارتفاع بین کف طبقه تا زیر تیرچه سقف است. که به اشتباه گاهی از کف طبقه تا تیر را در نظر می‌گیرند و در زمان اخذ پایانکار و بررسی ضوابط شهرداری سازندگان را با مشکل مواجه می‌کند.

ارتفاع سقف ساختمان‌های بتنی؛ در زیر زمین، همکف و طبقات، از کف طبقه تا زیر تیرچه سقف محاسبه می‌شود.

ایجاد تغییرات معماری در نقشه‌های مصوب

مراحل و روش‌های احداث یک پروژه ساختمانی

مراحل مختلفی برای احداث یک ساختمان طی می‌شود. طرح ایده پروژه، خرید زمین، اخذ مجوزهای مربوطه، بازدید از زمین، نقشه برداری و طراحی معماری از جمله مراحل ابتدایی احداث یک ساختمان است.  به عبارت دیگر پروژه‌های عمرانی شامل دو فاز کلی طرح و اجرا است. در فاز طراحی کارشناسان متخصص و با تجربه پس از برداشت اطلاعات و بررسی محل احداث اقدام به طراحی و ترسیم نقشه‌های مربوط به آن بر اساس ضوابط شهرداری می‌کنند. ابتدا نقشه‌های معماری و سپس جزئیات فنی تهیه می‌شود.

تهیه نقشه های معماری
تهیه نقشه های معماری

جزئیات معماری شامل جانمایی فضاهای داخلی و خارجی، ابعاد، متراژ، نمای بیرونی، دکوراسیون داخلی و مواردی از این دست می‌شود. نقشه‌های فنی اما محاسبات ایستایی و سازه‌ای را مورد بررسی قرار می‌دهد. تمام این موارد باید با رعایت نکات آیین نامه‌ای و طبق ضوابط شهرداری تهیه شود.

در نقشه‌های معماری درج اطلاعاتی از جمله ابعاد اتاق‌ها، فاصله و ضخامت دیوارها، دیوارهای اصلی، تیغه‌ها، راه پله‌ها، ارتفاع مفید سقف، جانمایی‌های داخلی،‌ جدول متراژ زیر بنا، نماها، محل‎‌های ورودی پیاده و سواره، مشاعات، ابعاد واقعی ستون‌ها، آسانسور، تاسیسات، داکت‌ها و… الزامی است.

نقشه‌های معماری جهت ارائه به کارفرما، شهرداری، مهندس ناظر و تمام کسانی که به نحوی در پروژه دخیل هستند تهیه می‌شود و پس از بررسی ابعاد مختلف و نهایی شدن جهت تایید و اخذ پروانه ساخت برای مراجع ذی‌‌صلاح ارسال می‌گردد. پس از تصویب، این نقشه‌ها به عنوان جزئیات رسمی و قانونی جهت اجراء ابلاغ می‌گردد. توجه به نکات مطرح شده در ضوابط شهرداری در تمام مدتی که پروژه در حال شکل گیری است و از طراحی تا اجراء امری ضروری است. این روند در واقع اهمیت نقشه‌های معماری را نشان می‌دهد. چرا که کنترل مراحل ساخت بر اساس جزئیات این نقشه‌ها و طبق ضوابط شهرداری صورت می‌پذیرد. و اخذ پایانکار ساختمان وابسته به آن است.

ایجاد تغییرات در نقشه های مصوب
ایجاد تغییرات در نقشه های مصوب

ایجاد تغییرات در نقشه‌های مصوب

ضوابط شهرداری مجموعه‌ای از قوانین و استانداردها می‌باشد که به وسیله سازمان‌های مدیریت شهری و به جهت حفظ حقوق شهروندی و افزایش بهره‌وری فضاهای مختلف تهیه شده است. از مهمترین مواردی که توسط مقررات و ضوابط شهرداری کنترل می‌گردد، نقشه‌های معماری ساختمان‌ها در مرحله طراحی و همچنین در طول عملیات اجرایی است. نقشه‌های معماری برای یک پروژه ساختمانی حکم شناسنامه را دارد و هویت آن توسط همین نقشه‌ها مشخص خواهد شد. شایان ذکر است که هرگونه تخلف در اجرای نقشه‌های مصوب می‌تواند مورد پیگرد قرار قانونی گرفته و در نتیجه موجب جلوگیری از ادامه عملیات اجرایی و یا حتی در مواقعی منجر به تخریب نیز خواهد شد. البته در شرایط خاص و در صورت کسب موافقت عوامل کنترل و مسئولان شهرداری، اعمال تغییرات جزئی بلامانع خواهد بود.

ممکن است مواردی باعث شود تا مالکان یا طراحان پروژه تصمیم به ایجاد تغییراتی در نقشه‌های معماری در حین عملیات اجرایی بگیرند. این تغییرات می‌تواند ناشی از برخورد با معارض، تغییر کاربری و تغییرات معماری و دکوراسیون داخلی باشد. البته عمده تغییرات جزئی است. در پاسخ به این سوال که آیا می‌شود در رابطه با تیغه‌بندی طبقات، ارتفاع طبقات و کدهای ارتفاعی بر خلاف نقشه‌های مصوب عمل نمود؛ باید گفت در صورت عدم مغایرت با ضوابط شهرداری، تایید مهندس ناظر و اخذ مجوز از حوزه شهرسازی بلامانع است.

تغییر کاربری ملک شخصی

انواع ملک از نظر نوع کاربری

در فضاسازی‌های شهری کاربرد‌های مختلفی برای انواع ‌ملک یا ساختمان تعریف شده است. این کاربرد‌ها با توجه به نوع استفاده و موقعیت ملک و با استناد به طرح تفصیلی، توسط کارشناسان تعریف شده و تحت عنوان ضوابط شهرداری در اختیار عموم قرار گرفته است. بر این اساس سازندگان و طراحان پروژه‌های عمرانی قبل از شروع عملیات اجرایی و در زمان دریافت مجوزهای لازم نوع کاربری ملک را مشخص می‌کنند. کاربری‌های مختلفی در استفاده از ساختمان وجود دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به مسکونی، اداری، تجاری، کشاورزی، صنعتی، ورزشی، فرهنگی مذهبی، خدماتی، پارکینگ، معدن، آموزشی، بهداشتی-درمانی، فضای سبز و… اشاره کرد. موقعیت هرکدام از این موارد با توجه به ماهیت و نوع فعالیتی که دارند در مناطق مختلف شهری تعیین می‌شود. جداسازی این اماکن برای سهولت استفاده و جلوگیری از مشکلاتی که در صورت تداخل آن‌ها به وجود می‌آید امری ضروری است. به عنوان مثال مجاورت مناطق مسکونی و صنعتی که امروزه به دلیل توسعه شهرها و افزایش جمعیت پدید آمده است، مشکلات عدیده‌ای را برای ساکنان منازل مسکونی و صنعتگران به وجود آورده است.

تغییر کاربری املاک
تغییر کاربری املاک

تعیین کاربری ملک یا ساختمان در اولین مراحل ساخت آن و بر اساس ضوابط شهرداری صورت می‌گیرد. این قوانین در راستای احترام به حقوق شهروندی و تامین آسایش افراد در زمان استفاده از ساختمان‌ها به وجود آمده است. حتما در اطراف خود ساختمان‌های مسکونی را که  به محلی برای کسب و فعالیت‌های تجاری تبدیل شده‌اند مشاهده کرده‌اید. این اقدام مشکلاتی را برای ساکنین، مراجعین و حتی خود کسانی که به کسب درآمد می‌پردازند ایجاد می‌کند. ایجاد آلودگی صوتی، عدم بهره‌وری مناسب از مشاعات ساختمان با توجه به نوع طراحی آن، کاهش محسوس امنیت واحدهای مسکونی به دلیل افزایش تردد و همچنین سلب آسایش ساکنان واحدهای مسکونی از جمله این مشکلات است. هرچند هرگونه استفاده و بهره برداری مغایر با کاربری ملک که در پروانه ساختمان درج شده است، خلاف قانون بوده و در صورت مشاهده مورد پیگرد مراجع ذی‌صلاح قرار می‌گیرد. نمونه بارز تخلفات، استفاده از ساختمان‌های مسکونی، با مقاصد اداری است.

کاربری‌های متفاوت املاک
کاربری‌های متفاوت املاک

با توجه به رشد و توسعه شهرها و ایجاد تغییرات در بافت‌های مسکونی، تقاضا برای تغییر کاربری ملک افزایش یافته است. دلیل عمده این اتفاق اختلاف بها در ساختمان‌های مسکونی و تجاری است. به نحوی که در بعضی مناطق املاک اداری تا ۵ برابر املاک مسکونی قیمت گذاری شده و معامله می‌شوند. این در حالی است که در مراکز شهرهای بزرگ که غالبا در عرصه‌های اقتصادی فعال هستند امکان ایجاد بنای جدید و با کاربردهای متفاوت کمتر وجود دارد. در همین راستا قوانینی در ضوابط شهرداری‌ها پیش‌بینی شده است. و تبدیل کاربری ساختمان‌ها مطابق با این ضوابط امکان سنجی می‌شود. آنچه مسلم است امکان بهره برداری اداری و تجاری از واحدهایی که در ساختمان‌های مسکونی واقع شده‌اند به صورت مجزا وجود نخواهد داشت. البته ضوابط شهرداری استثنائاتی را در این زمینه در نظر گرفته است.

امکان تبدیل کاربری ملک به مطب یا دفتر ثبت اسناد رسمی طبق ضوابط شهرداری مجاز اعلام شده است. از شرایط تحقق این نوع از تبدیل کاربری ملک، دریافت مجوز از سوی سازمان‌ها مربوطه، کسب رضایت همسایگان و ایجاد هماهنگی با شهرداری منطقه می‌باشد. شایان ذکر است که این امکان فقط برای مالکان واحد مسکونی در نظر گرفته شده است.

مراحل اداری ساخت ساختمان

مراحل اداری ساختمان سازی

اگر قصد ساخت و ساز دارید باید از روند قانونی یا اصطلاحا اداری آن نیز مطلع شوید. روندی که تحت عنوان ضوابط شهرداری، مقرراتی را برای انواع ساخت و ساز تعریف نموده است. مراحل اداری ساخت و ساز با گرفتن مجوز یا پروانه ساخت شروع شده و با اخذ پایان کار تمام می‌شود. هرچند برای همه امور ساختمانی نیازی به این مراحل نیست، مانند کارهای کوچک تعمیرات و بازسازی که تغییرات عمده در بنای ساختمان ایجاد نمی‌کند. اما در پروژه‌های بزرگ و اقداماتی که موجب توسعه ساختمان می‌شوند، حتما باید روند اداری آن نیز رعایت شود. البته ضوابط شهرداری در مناطق و نواحی مختلف، در این مورد کمی متفاوت است و ممکن است در یک ناحیه خاص، حتی تعمیرات داخلی نیاز به مجوز داشته باشد(مانند بازار تهران).

مراحل اداری در ابتدای پروژه
مراحل اداری در ابتدای پروژه

پروانه ساخت

پروانه ساخت یک مجوز قانونی است برای شروع عملیات ساختمان سازی، بدون پروانه ساخت امکان دریافت وام بانکی، بیمه ساختمان و افراد شاغل در آن، تعیین ناظر و… وجود ندارد. همچنین در صورت مشاهده توسط عوامل شهرداری، عملیات ساختمانی متوقف خواهد شد.

مراحل اداری پروانه ساخت به ترتیب شامل موارد زیر می‌شود:

 • تشکیل پرونده
 • بازدید از ملک توسط کارشناس شهرداری
 • بازدید از ملک توسط کارشناس فنی طرح تفصیلی ( در برخی مناطق)
 • تهیه نقشه بر اساس اطلاعات ارائه شده در ضوابط شهرداری
 • پرداخت عوارض شهرداری
 • تهیه مدارک پیش‌نویش
 • تعیین ناظر و عقد قرارداد

پس از طی کردن این مراحل پروانه ساخت صادر می‌شود. البته مجوز ساختمان سازی از لحاظ زمانی نیز محدودیت دارد و در صورتی که عملیات اجرایی ساختمان در مدت مشخص شده تمام نشود، باطل شده و نیاز به تمدید دارد. تمدید پروانه ساخت مستلزم پرداخت مجدد هزینه‌های اخذ آن است.

پایان کار

پایان کار مدرکی است که در انتهای پروژه و پس از تکمیل ساختمان صادر می‌شود. این مدرک نشان می‌دهد مراحل ساخت ساختمان طبق ضوابط شهرداری بوده و کلیه نکات فنی در طراحی و ساخت آن در نظر گرفته شده است. اخذ پایان کار از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که فروش قانونی واحدهای ساختمان و انتقال رسمی سند در دفتر خانه منوط به ارائه گواهی پایان کار است.

برای دریافت پایان کار پس از مراجعه به شهرداری منطقه و تشکیل پرونده درخواست خود را برای دریافت گواهی پایان کار به صورت رسمی اعلام می‌کنید. پس از اعزام کارشناسان فنی به محل و بررسی پروژه و در نتیجه کنترل مطابقت شرایط موجود ساختمان با ضوابط شهرداری و مشخصات پروانه ساخت شهرداری اقدام به صدور گواهی پایان کار خواهد کرد. یکی از مسائل مهم در پروسه اخذ پایان کار، تسویه کامل با شهرداری است.

به عبارت دیگر صدور پایان کار منوط به تسویه کامل با شهرداری و عدم وجود هرگونه بدهی می‌باشد.

شرایط دریافت پایان کار
شرایط دریافت پایان کار

کلیه این اقدامات و مراحل اداری ساختمان سازی به منظور رعایت مفاد موجود در ضوابط شهرداری و مباحث مختلف مقررات ملی ساختمان می‌باشد. این قوانین در راستای صیانت از حقوق شهروندی بوده و برای جلوگیری از هرگونه تخلف از سمت سازندگان ساختمان تدوین شده است. یکی از مهمترین ویژگی‌های این مقررات تخصیص ناظر به هر پروژه ساخت و ساز می‌باشد به عبارت دیگر روند ساخت خانه از ابتدا تحت نظارت قانونی و مستمر قرار دارد.

طراحی داخلی چیست

طراحی داخلی چیست

طراحی داخلی به هنر تغییر و تقویت چیدمان داخلی یک ساختمان برای ایجاد تغییر مثبت در محیط وتبدیل به یک محیط سالم تر و زیباتر برای افرادی است که از این فضا استفاده می کنند. طراح داخلی به شخصی گفته می شود که کار برنامه ریزی، تحقیق، هماهنگی و مدیریت پروژه های طراحی و زیبایی سازی را انجام می دهد. طراحی داخلی یک حرفه ی پیچیده شامل توسعه مفهومی ، برنامه ریزی و بازرسی فضا ، بازرسی ساختمان، تحقیق ، برقراری ارتباط با درخواست دهندگان یک پروژه ، مدیریت ساخت و ساز و اجرای طرح است.

شکل 1: طراحی داخلی
شکل ۱: طراحی داخلی

در گذشته ، فضای داخلی به طور غریزی به عنوان بخشی از روند ساخت و ساز قرار می گرفت. حرفه طراحی داخلی نتیجه پیشرفت جامعه و معماری پیچیده ای است که از پیشرفت فرآیندهای صنعتی حاصل شده است. دستیابی به استفاده مؤثر از فضا ، رفاه کاربر و طراحی عملکردی به پیشرفت حرفه ای معاصر طراحی کمک کرده است.

در طول قرن ۱۷ و ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ ، دکوراسیون داخلی دغدغه خانه دار ، یا یک کارگر اثاث کشی یا صنعتگری است که در مورد سبک هنری برای فضای داخلی فعالیت می کند. معماران همچنین برای تکمیل طراحی داخلی ساختمان های خود از صنعتگران استفاده می کنند.

طراحی و مدیریت داخلی تجاری

در اواسط تا اواخر قرن نوزدهم، خدمات طراحی بسیار گسترش یافت، زیرا طبقه متوسط ​​در کشورهای صنعتی از نظر اندازه و رونق رشد کردند. شرکت های بزرگ مبلمان در طراحی و مدیریت عمومی داخلی شروع به فعالیت کردند و مبلمان خانگی را به سبک های مختلف ارائه دادند. این مدل تجارت تا ۱۹۱۴ شکوفا شد. این امر زمینه را برای ظهور طراحی داخلی حرفه ای در اواسط قرن بیستم فراهم کرد.

شکل 2: ارائه سبک های مختلف مبلمان
شکل ۲: ارائه سبک های مختلف مبلمان

تزئینات داخلی و طراحان داخلی

طراحی داخلی هنر و علم درک رفتار مردم برای ایجاد فضاهای کاربردی در یک ساختمان است. دکوراسیون، جابه جایی یا تزئین فضایی با عناصر تزئینی است که گاه با توصیه و کمک عملی تکمیل می شود.

طراح داخلی دلالت بر این دارد که در مقایسه با تزئینات داخلی ، بیشتر روی برنامه ریزی ، طراحی عملکردی و استفاده موثر از فضا تأکید شده است. یک طراح داخلی در طراحی نهایی می تواند پروژه هایی را انجام دهد که شامل تنظیم چیدمان اصلی فضاها در داخل ساختمان و همچنین پروژه هایی است که نیاز به درک مسائل فنی از قبیل موقعیت یابی پنجره و درب، آکوستیک و روشنایی دارد. اگرچه یک طراح داخلی ممکن است طرح یک فضا را ایجاد کند، اما دیوارهای تحمل بار را بدون اینکه طرح های خود را برای تأیید به یک مهندس سازه نشن دهد تغییر نمی دهد. طراحان داخلی اغلب به طور مستقیم با معماران، مهندسان و پیمانکاران کار می کنند.

شکل 3: استفاده از رنگ ها در طراحی داخلی
شکل ۳: استفاده از رنگ ها در طراحی داخلی

طراحان داخلی باید بسیار ماهر باشند تا بتوانند محیط های داخلی کارا ، ایمن و مطابق با کدهای ساختمان ، مقررات و الزامات ADA را رعایت کنند. این کار فراتر از انتخاب پالت های رنگی و اثاثیه است و دانش خود را در زمینه ساخت اسناد ساختمانی ، بارهای اشغال ، مقررات مراقبت های بهداشتی و اصول طراحی پایدار و همچنین مدیریت و هماهنگی خدمات حرفه ای از جمله مکانیکی ، برقی ، لوله کشی و زندگی به کار می گیرند.

رنگ در طراحی داخلی

رنگ ابزاری قدرتمند برای طراحی در دکوراسیون و همچنین در طراحی داخلی است. هنر ترکیب و هماهنگی رنگ ها در کنار هم است که یک طرح زیبا را در معماری داخلی فضا ایجاد کند.

برای طراحان داخلی ضروری است که تجربه ای عمیق با رنگ ها ، درک اثرات روانشناختی آنها و درک معنای هر رنگ در مکان ها و موقعیت های مختلف داشته باشند تا بتوانند ترکیب های مناسبی را برای هر مکان ایجاد کنند.

ترکیب رنگ ها در کنار هم می تواند باعث ایجاد حالت ذهنی شود که توسط مشاهده کننده مشاهده می شود و در نهایت می تواند منجر به اثرات مثبت یا منفی بر روی آنها شود. رنگ ها باعث می شوند اتاق احساس آرامش ، شادابی ، راحتی ، استرس زا یا نمایشی کند. ترکیب رنگ باعث می شود یک اتاق کوچک بزرگتر یا کوچکتر به نظر برسد. بنابراین وظیفه طراحی این است که رنگ های مناسب را برای طراحی محل های مختلف بسته به نظر مشتری به کار گیرد.

طراحی داخلی اداری

اگر در حال افتتاح یک دفتر جدید هستید، فضای فعلی خود را گسترش داده و یا آن را نوسازی می کنید، باید به طراحی فضای کاری خود توجه داشته باشید.

مهمتر از همه و در مرحله اول ، هنگام در نظر گرفتن طراحی داخلی برای هر نوع شغل، نکاتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. اینها شامل کارایی ، هویت برند ، خلاقیت و منحصر به فرد بودن ، بودجه و برنامه زمانی است.

شکل 4: طراحی دکوراسیون اداری
شکل ۴: طراحی دکوراسیون اداری

فضای داخلی یک اداره باید به صورتی باشد کارکنان بتواند به دور از استرس و تنش فعالیت خود را به طور مناسب انجام دهند. برخی از افراد نمی توانند در محیط شلوغ و پر سر و صدا کار کنند و به دلایلی از جمله مکالمات همکاران، زنگ تلفن، افرادی که درون فضا حرکت می کنند و… تمرکز ندارند. به همین دلیل فضای داخلی باید کاملا حرفه ای و متناسب با نوع شغل طراحی شود.

معرفی طراحی نمای پست مدرن

شاید اولین سوال برای شما این باشد که پست مدرن به چه معناست؟ منظور از طراحی نمای پست مدرن چیست؟ لازم است بدانید در زبان فارسی پست مدرن به معنای فرا  مدرن و یا پسامدرن می باشد. در واقع باید بگوییم به دوره ای که بعد مدرن در تاریخ به وجود آمد پست مدرن می گویند. برخی از نظریه پردازان اعتقاد دارند پست مدرن دوره ی فراصنعتی است و برخی دیگر اعتقاد دارند دوره ی پست مدرن دوره های متفاوتی از مدرنیته می باشد. اما منظور از طراحی نمای پست مدرن چیست؟ در این مقاله قصد داریم به این مبحث بپردازیم. با ما همراه باشید.

دانشکده گوردون هال یک معماری پست مدرن
دانشکده گوردون هال یک معماری پست مدرن

معماری و طراحی نمای پست مدرن

اگر بخواهیم تعریفی از طراحی نمای پست مدرن ارائه دهیم باید بگوییم معماری پست مدرنیسم در واقع آمیزه ای متشکل از اندیشه ها، آرمان ها و نظریات متنوع اواخر دهه ی شصت میلادی می باشد. این معماری بعد ها تحت تاثیر مکاتب فمینیسم و پسا استعمار گرایی قرار گرفت و تاثیرات این مکاتب فکری نیز به معماری پست مدرن اضافه شد. معماری و طراحی نمای پست مدرن به سرعت در جوامع اروپایی و آمریکایی رشد یافت. این روند رو به رشد طراحی نمای پست مدرن همچنان نیز ادامه دارد.

طراحی نمای پست مدرن چگونه شکل گرفت؟

از دهه ی شصت میلادی به بعد یکی از شاگردان لویی کان معمار مطرح آن زمان، به نام رابرت ونچوری طراحی نمای پست مدرن را پایه ریزی کرد. این سبک معماری منتقد منطقه گرایی سبک معماری مدرن بود. ونچوری اعتقاد داشت معماری و طراحی نمای ساختمان ها تنها یک فن و یا یک حرفه نیست، بلکه نکات بسیار ریز و دقیقی وجود دارد که باید در طراحی نما به کار گرفت. ونچوری خانه ی مادرش را به عنوان اولین بنای معماری پست مدرن بنا کرد. مشخصه های طراحی نمای پست مدرن که ونچوری بنا می کرد، پشت بام شیب دار، پنجره، قوس در سر در های ورودی و استفاده از لوله ی دودکش بود. این نماد های یک بنا با معماری غربی بود. جالب است بدانید معماری پست مدرن با نام های معماری پاپ یا مردمی نیز شناخته می شود.

موزه هنر سیاتل یک موزه با معماری پست مدرن
موزه هنر سیاتل یک موزه با معماری پست مدرن

یکی از مهم ترین تغییرات طراحی معماری پست مدرن نسبت به معماری مدرن، استفاده از عناصر گرم تر و روشن تر در طراحی نما بود. در واقع باید بگوییم معماری پست مدرن به گونه ای است که از فرهنگ و تاریخ یک سرزمین الهام می گیرد. یعنی معماری پست مدرن به گذشته و تاریخ هر ملتی نگاهی ویژه دارد. در این معماری از تزیینات منحصر به فردی استفاده می شود. ونچوری معتقد بود نمی توان همه ی ساختمان ها را به یک شکل و فرم طراحی و بنا کرد. او عقیده داشت برای بنای یک ساختمان باید از فرهنگ آن اقلیم استفاده نمود. طراحی نمای پست مدرن در ایران بعد از انقلاب رواج بیشتری یافت. بعد از انقلاب ساختمان های زیادی تحت تاثیر معماری پست مدرن بنا شدند.

طراحی نمای پست مدرن چه ویژگی هایی دارد؟

طراحی نمای پست مدرن ویژگی های مختلفی دارد. مهم ترین ویژگی معماری پست مدرن، بدون شرح بودن این معماری است. از دیگر ویژگی های این معماری می توانیم به اهمیت و تاثیر عقاید بومی و محلی در طراحی بنا ها اشاره کنیم.

در معماری پست مدرن سعی شده است از اشکال هندسی ساده مثل مکعب، هرم و استوانه با رنگ های روشن و متضاد استفاده شود. جالب است بدانید معماری پست مدرن یک معماری دو وجهی می باشد. یک وجه به علاقه ی معماران می پردازد و وجه دیگر آسایش مردم بومی را در نظر می گیرد. معماران پست مدرن بر خلاف وحدت گرایی به کثرت گرایی اعتقاد دارند. در این سبک معماری، معماران از رنگ ها و موادی استفاده می کنند که مورد پسند عموم مردم بومی باشد.

یکی دیگر از ویژگی های طراحی نمای پست مدرن استفاده از اشکال قابل فهم و قابل درک انسانی است.

تفاوت معماری مدرن و طراحی نمای پست مدرن

طراحی نمای مدرن و طراحی نمای پست مدرن تفاوت های عمده ای دارند، از جمله:

 • طراحی معماری مدرن بیشتر متکی به خطوط افقی و عمودی می باشد، اما معماری پست مدرن متکی به خطوط منحنی و بدون قاعده است. البته لازم به ذکر است در برخی موارد خلاف این موضوع نیز اتفاق می افتد. یعنی در برخی از موارد خطوط منحنی و بی قاعده در معماری مدرن و خطوط عمودی و افقی در معماری پست مدرن به کار می روند.
 • در معماری مدرن اصل بر سادگی و استفاده از رنگ های سرد مثل آبی و طوسی بود. اما در طراحی نمای پست مدرن از تزیینات فراوان و رنگ های روشن و درخشان استفاده می شود.

به صورت کلی می توانیم بگوییم در معماری مدرن به گذشته توجهی نمی شد اما در معماری پست مدرن از مواد جدید با الهام گرفتن از گذشته استفاده می شود.

موزه یادبود آلن یک نمونه طراحی معماری پست مدرن
موزه یادبود آلن یک نمونه طراحی معماری پست مدرن

طراحی نمای پست مدرن در جهان

مطابق با معماری پست مدرن ساختمان ها و بنا ها با توجه به اصول زیر بنا می شوند:

 • عوامل فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و اقتصادی کسانی که قرار است از آن بنا استفاده کنند.
 • ویژگی های شهری و محیطی مانند خیابان ها، کوچه ها، مغازه ها، میدان ها و …
 • شرایط آب و هوایی و جوی مانند رطوبت، سرما، گرما و …
 • شیوه ی زندگی ساکنین ساختمان

مهم ترین بنا های طراحی پست مدرن جهان

ساختمان های مهم زیادی در سراسر جهان با استفاده از طراحی نمای پست مدرن بنا شده اند، مانند: دانشکده گوردون هال، موزه یادبود آلن، کلیسای جامع گرندویگ کرک، موزه هنر سیاتل، ساختمان فرهنگی اجتماعی پرتلند و …. .

طراحی سازه فلزی و عوامل موثر بر آن

طراحی سازه فلزی و عوامل موثر بر آن

سازه فلزی امروزه به یکی از پرکاربرد ترین سازه ها در زمینه ساخت و طراحی انواع ساختمان ها و بناهای مسکونی و تجاری تبدیل شده است. به طور کلی استفاده از این سازه ها سبب می شود که ساختمان و بنای مورد نظر در مدت زمان کمتری ساخته و قابل استفاده شود. به طور کلی سازه های فلزی به گونه ای طراحی می شوند که دوام بسیار بالایی داشته باشند و فضای بیشتری را در اختیار ساکنین قرار دهند. از طرفی طراحی این نوع از سازه های ساختمانی به گونه ای است که در برابر زلزله از خود مقاومت نشان دهد. همانطور که مشخص است در ساختار این سازه ها عمدتا از فلز استفاده می شود. به این ترتیب در این سازه ها میزان تخریب و پرت مواد و مصالح ساختمانی به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و در نتیجه میزان هزینه های ناشی از خرید مصالح کاهش پیدا کند. اما چند نوع سازه فلزی وجود دارد؟ در طراحی سازه فلزی باید به چه نکاتی توجه گردد؟

انواع سازه فلزی

به طور کلی سازه های طراحی شده کاربری های گوناگونی داشته و هر یک به منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به بیان ویژگی های هر یک از این سازه ها خواهیم پرداخت.

سازه های فلزی قاب بندی شده

به طور کلی این نوع از سازه ها با توجه به ویژگی هایی که دارد عمدتا برای ساختمان های تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد. در این سازه عمدتا عضو هایی عمود بر یکدیگر مورد استفاده قرار گرفته و از طریق اتصالات به یکدیگر متصل می گردند. به جرات می توان گفت که این نوع از سازه ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

سازه های فلزی پوسته ای

نوع دیگری از سازه های فلزی، سازه فلزی پوسته ای است. به طور کلی از این نوع از سازه های فلزی عمدتا برای ساخت مخازن ذخیره سیالات گوناگون و نیز مخازن تحت فشار استفاده می شود.

سازه های فلزی معلق

عمدتا در طراحی این نوع از سازه های فلزی یک سازه قاب بندی شده توسط سیم های بکسل محکم نگه داشته می شود. به دلیل ویژگی هایی که این نوع از سازه های فلزی دارند، عمدتا از آن ها در طراحی و ساخت انواع پل های فلزی استفاده می شود.

سازه های خرپایی

نوع دیگری از سازهای فلزی رایج، سازه های خرپایی هستند. عمدتا در این نوع از سازه ها تیر ها و اتصالات به گونه ای به یکدیگر متصل می گردند که یک مثلث را ایجاد کنند. در واقع سازه های خرپایی به گونه ای طراحی می شوند که نیرو موجود بر سطح مورد نظر، بین اعضا تقسیم گردد. به طور کلی اعضای به کار رفته در سازه های خرپایی به صورت عضو دو نیرویی هستند و تنها قادر به تحمل نیرو های فشاری و کششی هستند.

طراحی سازه فلزی

شکل ۲: عوامل موثر بر طراحی سازه فلزی
شکل ۲: عوامل موثر بر طراحی سازه فلزی

به طور کلی در طراحی سازه های فلزی عوامل گوناگونی باید مورد بررسی قرار گیرد. هر یک از این عوامل جنبه های مختلفی از ساختمان مورد نظر را در بر می گیرند. از جمله عوامل مهم در طراحی یک سازه فلزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع مقطع
 • متریال به کار رفته
 • مهاربندی ها
 • فاصله تکیه گاه ها
 • اندازه دهانه های سقف
 • نوع سیستم صلب کننده و محل قرار گیری آن
 • قیمت تمام شده سازه فلزی
 • محاسبه فولاد استفاده شده در سازه مورد نظر

مهاربندها و نقش آن ها در طراحی سازه فلزی

به طور کلی مهاربندها سبب می شوند که ساختمان ها در برابر نیروهای افقی استاتیکی و یا دینامیکی مقاوم شوند. عمدتا استفاده از این روش سبب می شود که مقاومت ساختمان در برابر زلزله به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند. به طور کلی به منظور مهار قاب های فلزی به کار رفته در ساختمان ها از روش های زیر استفاده می شود:

 • استفاده از سیستم های قاب صلب
 • استفاده از دیوار های بتنی
 • استفاده از قاب های بادبندی

محاسبه حجم فولاد استفاده شده در سازه فلزی

همانطور که گفته شد، عمده متریال به کار رفته در ساختمان ها فلز است. ستون ها، قاب ها، اتصالات و بسیاری از پارامتر های دیگر از فلز تولید شده است. به طور کلی حجم فولاد استفاده شده به نیروی وارده بر سازه، تعداد طبقات، نوع سیستم سازه، ضخامت سقف در هر طبقه و بسیاری از عوامل دیگر بستگی دارد. عمدتا محاسبه حجم فولاد به کار رفته به افراد کمک می کند که میزان هزینه های ناشی از سازه های فولادی را تخمین بزنند.

محاسبه قیمت سازه های فلزی

شکل ۳: محاسبه هزینه تمام شده یک سازه فلزی
شکل ۳: محاسبه هزینه تمام شده یک سازه فلزی

به طور کلی قیمت از جمله مهمترین پارامترهایی است که در هنگام طراحی سازه فلزی باید به آن توجه گردد. علاوه بر موارد ذکر شده در بالا پارامتر های دیگری نیز در قیمت تمام شده سازه های فلزی تاثیر گذار است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعداد نیروی کار مورد استفاده
 • متراژ و مساحت زمین مورد نظر
 • هزینه های ناشی از عملیات نازک کاری ساختمان
 • هزینه های ناشی از تاسیسات تهویه مطبوع به کار رفته در ساختمان
 • محاسبه هزینه مصالح مورد استفاده در ساختمان ها
 • محاسبه هزینه ناشی از تغییرات به وجود آمده در ساختمان در اثر تغییر در نقشه و ساخت بهتر ساختمان