2-9

مدارک مورد نیاز جهت صدور پایان کار

پایان کار مدرکی است که پس از پایان عملیات اجرایی ساختمان صادر می‌شود. در واقع سندی است که اتمام عملیات ساختمان سازی را با رعایت ضوابط شهرداری و اصول فنی تایید می‌کند. همچنین این گواهی بدان جهت حائز اهمیت است که پیش نیاز تفکیک سند، و انتقال رسمی آن به خریدار است. در ادامه توضیحاتی در رابطه با مدارک مورد نیاز جهت اخذ گواهی پایان کار ارائه می‌گردد.

مدارک مورد نیاز اخذ پایان کار
مدارک مورد نیاز اخذ پایان کار

مدارک مورد نیاز صدور پایان کار

  • درخواست پایان کار از دفاتر خدمات الکترونیک شهر: اولین قدم در جهت دریافت گواهی پایان کار، مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک، ارائه مدارک و تکمیل فرم‌های مربوطه می‌باشد.
  • بازدید و گزارش: در این مرحله کارشناس شهرداری از پروژه بازدید به عمل آورده و ضمن کنترل ضوابط شهرداری، گزارشی از وضع موجود تهیه می‌کند. در این گزارش اطلاعاتی از جمله ابعاد فضاهای داخلی و خارجی مانند اتاق و پارکینگ، متراژ موقعیت‌ها مانند پذیرایی، تعداد پارکینگ و همچنین صحت اتمام عملیات ساختمانی قید می‌شود.
  • بررسی طرح تفصیلی و بروکف: شامل مراجعه کارشناس دفتر فنی شهرداری به محل پروژه، بررسی ساختمان و مطابقت شرایط آن با طرح تفصیلی و ضوابط شهرداری است. همچنین کنترل تراز کف ساختمان و حدود زمین(بروکف) نیز در این مرحله صورت می‌پذیرد. طرح تفصیلی از نکات مهمی است که مخصوصا در شهرهای بزرگ بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.
  • بررسی پرونده از نظر خلاف و عوارض نظارت فنی و عدم وجود تخلف: توجه به ضوابط شهرداری در پروژهای ساختمانی الزامی بوده و عدم رعایت آن‌ها تخلف تلقی خواهد شد. به همین دلیل یکی از مراحل صدور پایان کار بررسی مدارک پرونده در عدم وجود خلاف می‌باشد. در صورت مشاهده تخلف در ملک، جهت تحقیق و اقدامات بعدی به کمیسیون‌های مربوطه ارسال می‌شود. این اقدامات مستلزم پرداخت عوارض فنی است.
گزارش اتمام پروژه
گزارش اتمام پروژه
  • گزارش اتمام عملیات ساختمانی و ارائه برگ سبز و برگ مشخصات فنی ساختمان توسط ناظر: پس از اتمام عملیات اجرایی احداث ساختمان و در جهت اخذ پایان کار، ناظر اقدام به ارائه گزارشی مبنی بر اتمام عملیات ساختمانی و برگ سبز نظارت و برگ مشخصات فنی می‌کند(برگ سبز تعهدی است از طرف ناظر مبنی بر کنترل کلیه مراحل ساخت و مطابقت آن‌ها با ضوابط شهرداری).
  • تسویه کامل درآمد و پرداخت عوارض نوسازی: دریافت گواهی پایان کار مستلزم پرداخت عوارض نوسازی و تسویه هرگونه بدهی با شهرداری می‌باشد.
  • عکس کامل از نما و پیاده رو و نمای جانبی و نصب صندوق پستی: یکی از اقداماتی که در راستای اخذ این گواهی صورت می‌گیرد، گرفتن عکس از نما و پیاده رو و درج آن در مدارک پرونده ساختمان است.
  • ارائه پاسخ استعلام از شهرداری ناحیه مربوطه: پیگیری روند پرونده منوط به ارائه استعلام می‌باشد.
  • اقرارنامه شهرک گلستان در صورتی که ملک در شهرک گلستان باشد: در برخی مناطق مانند شهرک گلستان که آمار بالایی از ساخت و سازها به صورت تعاونی انجام می‌شود، در زمان احراز مالکیت ارائه اقرارنامه الزامی است.
  • تعهدات لازم ابلاغی توسط قسمت نظارت فنی: حین اجرای پروژه گاهی مواقع تعهداتی از طرف ناظر به مالک/ سازنده ابلاغ می‌شود. و در زمان تایید مراحل ساخت در مدارک پروژه درج و بایگانی خواهد شد.
برچسب ها: بدون برچسب
0

دیدگاه ها بسته شده اند.