4-2

طراحی داخلی چیست

طراحی داخلی چیست

طراحی داخلی به هنر تغییر و تقویت چیدمان داخلی یک ساختمان برای ایجاد تغییر مثبت در محیط وتبدیل به یک محیط سالم تر و زیباتر برای افرادی است که از این فضا استفاده می کنند. طراح داخلی به شخصی گفته می شود که کار برنامه ریزی، تحقیق، هماهنگی و مدیریت پروژه های طراحی و زیبایی سازی را انجام می دهد. طراحی داخلی یک حرفه ی پیچیده شامل توسعه مفهومی ، برنامه ریزی و بازرسی فضا ، بازرسی ساختمان، تحقیق ، برقراری ارتباط با درخواست دهندگان یک پروژه ، مدیریت ساخت و ساز و اجرای طرح است.

شکل 1: طراحی داخلی
شکل ۱: طراحی داخلی

در گذشته ، فضای داخلی به طور غریزی به عنوان بخشی از روند ساخت و ساز قرار می گرفت. حرفه طراحی داخلی نتیجه پیشرفت جامعه و معماری پیچیده ای است که از پیشرفت فرآیندهای صنعتی حاصل شده است. دستیابی به استفاده مؤثر از فضا ، رفاه کاربر و طراحی عملکردی به پیشرفت حرفه ای معاصر طراحی کمک کرده است.

در طول قرن ۱۷ و ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ ، دکوراسیون داخلی دغدغه خانه دار ، یا یک کارگر اثاث کشی یا صنعتگری است که در مورد سبک هنری برای فضای داخلی فعالیت می کند. معماران همچنین برای تکمیل طراحی داخلی ساختمان های خود از صنعتگران استفاده می کنند.

طراحی و مدیریت داخلی تجاری

در اواسط تا اواخر قرن نوزدهم، خدمات طراحی بسیار گسترش یافت، زیرا طبقه متوسط ​​در کشورهای صنعتی از نظر اندازه و رونق رشد کردند. شرکت های بزرگ مبلمان در طراحی و مدیریت عمومی داخلی شروع به فعالیت کردند و مبلمان خانگی را به سبک های مختلف ارائه دادند. این مدل تجارت تا ۱۹۱۴ شکوفا شد. این امر زمینه را برای ظهور طراحی داخلی حرفه ای در اواسط قرن بیستم فراهم کرد.

شکل 2: ارائه سبک های مختلف مبلمان
شکل ۲: ارائه سبک های مختلف مبلمان

تزئینات داخلی و طراحان داخلی

طراحی داخلی هنر و علم درک رفتار مردم برای ایجاد فضاهای کاربردی در یک ساختمان است. دکوراسیون، جابه جایی یا تزئین فضایی با عناصر تزئینی است که گاه با توصیه و کمک عملی تکمیل می شود.

طراح داخلی دلالت بر این دارد که در مقایسه با تزئینات داخلی ، بیشتر روی برنامه ریزی ، طراحی عملکردی و استفاده موثر از فضا تأکید شده است. یک طراح داخلی در طراحی نهایی می تواند پروژه هایی را انجام دهد که شامل تنظیم چیدمان اصلی فضاها در داخل ساختمان و همچنین پروژه هایی است که نیاز به درک مسائل فنی از قبیل موقعیت یابی پنجره و درب، آکوستیک و روشنایی دارد. اگرچه یک طراح داخلی ممکن است طرح یک فضا را ایجاد کند، اما دیوارهای تحمل بار را بدون اینکه طرح های خود را برای تأیید به یک مهندس سازه نشن دهد تغییر نمی دهد. طراحان داخلی اغلب به طور مستقیم با معماران، مهندسان و پیمانکاران کار می کنند.

شکل 3: استفاده از رنگ ها در طراحی داخلی
شکل ۳: استفاده از رنگ ها در طراحی داخلی

طراحان داخلی باید بسیار ماهر باشند تا بتوانند محیط های داخلی کارا ، ایمن و مطابق با کدهای ساختمان ، مقررات و الزامات ADA را رعایت کنند. این کار فراتر از انتخاب پالت های رنگی و اثاثیه است و دانش خود را در زمینه ساخت اسناد ساختمانی ، بارهای اشغال ، مقررات مراقبت های بهداشتی و اصول طراحی پایدار و همچنین مدیریت و هماهنگی خدمات حرفه ای از جمله مکانیکی ، برقی ، لوله کشی و زندگی به کار می گیرند.

رنگ در طراحی داخلی

رنگ ابزاری قدرتمند برای طراحی در دکوراسیون و همچنین در طراحی داخلی است. هنر ترکیب و هماهنگی رنگ ها در کنار هم است که یک طرح زیبا را در معماری داخلی فضا ایجاد کند.

برای طراحان داخلی ضروری است که تجربه ای عمیق با رنگ ها ، درک اثرات روانشناختی آنها و درک معنای هر رنگ در مکان ها و موقعیت های مختلف داشته باشند تا بتوانند ترکیب های مناسبی را برای هر مکان ایجاد کنند.

ترکیب رنگ ها در کنار هم می تواند باعث ایجاد حالت ذهنی شود که توسط مشاهده کننده مشاهده می شود و در نهایت می تواند منجر به اثرات مثبت یا منفی بر روی آنها شود. رنگ ها باعث می شوند اتاق احساس آرامش ، شادابی ، راحتی ، استرس زا یا نمایشی کند. ترکیب رنگ باعث می شود یک اتاق کوچک بزرگتر یا کوچکتر به نظر برسد. بنابراین وظیفه طراحی این است که رنگ های مناسب را برای طراحی محل های مختلف بسته به نظر مشتری به کار گیرد.

طراحی داخلی اداری

اگر در حال افتتاح یک دفتر جدید هستید، فضای فعلی خود را گسترش داده و یا آن را نوسازی می کنید، باید به طراحی فضای کاری خود توجه داشته باشید.

مهمتر از همه و در مرحله اول ، هنگام در نظر گرفتن طراحی داخلی برای هر نوع شغل، نکاتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. اینها شامل کارایی ، هویت برند ، خلاقیت و منحصر به فرد بودن ، بودجه و برنامه زمانی است.

شکل 4: طراحی دکوراسیون اداری
شکل ۴: طراحی دکوراسیون اداری

فضای داخلی یک اداره باید به صورتی باشد کارکنان بتواند به دور از استرس و تنش فعالیت خود را به طور مناسب انجام دهند. برخی از افراد نمی توانند در محیط شلوغ و پر سر و صدا کار کنند و به دلایلی از جمله مکالمات همکاران، زنگ تلفن، افرادی که درون فضا حرکت می کنند و… تمرکز ندارند. به همین دلیل فضای داخلی باید کاملا حرفه ای و متناسب با نوع شغل طراحی شود.

برچسب ها: بدون برچسب
0

دیدگاه ها بسته شده اند.