13-1024x576

ایجاد تغییرات معماری در نقشه‌های مصوب

مراحل و روش‌های احداث یک پروژه ساختمانی

مراحل مختلفی برای احداث یک ساختمان طی می‌شود. طرح ایده پروژه، خرید زمین، اخذ مجوزهای مربوطه، بازدید از زمین، نقشه برداری و طراحی معماری از جمله مراحل ابتدایی احداث یک ساختمان است.  به عبارت دیگر پروژه‌های عمرانی شامل دو فاز کلی طرح و اجرا است. در فاز طراحی کارشناسان متخصص و با تجربه پس از برداشت اطلاعات و بررسی محل احداث اقدام به طراحی و ترسیم نقشه‌های مربوط به آن بر اساس ضوابط شهرداری می‌کنند. ابتدا نقشه‌های معماری و سپس جزئیات فنی تهیه می‌شود.

تهیه نقشه های معماری
تهیه نقشه های معماری

جزئیات معماری شامل جانمایی فضاهای داخلی و خارجی، ابعاد، متراژ، نمای بیرونی، دکوراسیون داخلی و مواردی از این دست می‌شود. نقشه‌های فنی اما محاسبات ایستایی و سازه‌ای را مورد بررسی قرار می‌دهد. تمام این موارد باید با رعایت نکات آیین نامه‌ای و طبق ضوابط شهرداری تهیه شود.

در نقشه‌های معماری درج اطلاعاتی از جمله ابعاد اتاق‌ها، فاصله و ضخامت دیوارها، دیوارهای اصلی، تیغه‌ها، راه پله‌ها، ارتفاع مفید سقف، جانمایی‌های داخلی،‌ جدول متراژ زیر بنا، نماها، محل‎‌های ورودی پیاده و سواره، مشاعات، ابعاد واقعی ستون‌ها، آسانسور، تاسیسات، داکت‌ها و… الزامی است.

نقشه‌های معماری جهت ارائه به کارفرما، شهرداری، مهندس ناظر و تمام کسانی که به نحوی در پروژه دخیل هستند تهیه می‌شود و پس از بررسی ابعاد مختلف و نهایی شدن جهت تایید و اخذ پروانه ساخت برای مراجع ذی‌‌صلاح ارسال می‌گردد. پس از تصویب، این نقشه‌ها به عنوان جزئیات رسمی و قانونی جهت اجراء ابلاغ می‌گردد. توجه به نکات مطرح شده در ضوابط شهرداری در تمام مدتی که پروژه در حال شکل گیری است و از طراحی تا اجراء امری ضروری است. این روند در واقع اهمیت نقشه‌های معماری را نشان می‌دهد. چرا که کنترل مراحل ساخت بر اساس جزئیات این نقشه‌ها و طبق ضوابط شهرداری صورت می‌پذیرد. و اخذ پایانکار ساختمان وابسته به آن است.

ایجاد تغییرات در نقشه های مصوب
ایجاد تغییرات در نقشه های مصوب

ایجاد تغییرات در نقشه‌های مصوب

ضوابط شهرداری مجموعه‌ای از قوانین و استانداردها می‌باشد که به وسیله سازمان‌های مدیریت شهری و به جهت حفظ حقوق شهروندی و افزایش بهره‌وری فضاهای مختلف تهیه شده است. از مهمترین مواردی که توسط مقررات و ضوابط شهرداری کنترل می‌گردد، نقشه‌های معماری ساختمان‌ها در مرحله طراحی و همچنین در طول عملیات اجرایی است. نقشه‌های معماری برای یک پروژه ساختمانی حکم شناسنامه را دارد و هویت آن توسط همین نقشه‌ها مشخص خواهد شد. شایان ذکر است که هرگونه تخلف در اجرای نقشه‌های مصوب می‌تواند مورد پیگرد قرار قانونی گرفته و در نتیجه موجب جلوگیری از ادامه عملیات اجرایی و یا حتی در مواقعی منجر به تخریب نیز خواهد شد. البته در شرایط خاص و در صورت کسب موافقت عوامل کنترل و مسئولان شهرداری، اعمال تغییرات جزئی بلامانع خواهد بود.

ممکن است مواردی باعث شود تا مالکان یا طراحان پروژه تصمیم به ایجاد تغییراتی در نقشه‌های معماری در حین عملیات اجرایی بگیرند. این تغییرات می‌تواند ناشی از برخورد با معارض، تغییر کاربری و تغییرات معماری و دکوراسیون داخلی باشد. البته عمده تغییرات جزئی است. در پاسخ به این سوال که آیا می‌شود در رابطه با تیغه‌بندی طبقات، ارتفاع طبقات و کدهای ارتفاعی بر خلاف نقشه‌های مصوب عمل نمود؛ باید گفت در صورت عدم مغایرت با ضوابط شهرداری، تایید مهندس ناظر و اخذ مجوز از حوزه شهرسازی بلامانع است.

برچسب ها: بدون برچسب
0

دیدگاه ها بسته شده اند.